Кристијан Хорнер, тимскиот шеф на Ред Бул и возачот на тимот Макс Верстапен, по прераниот крај на Унгарското Гранд При по само 6 кругови побрзаа да ги обвинат Рено за неквалитетниот мотор кој го добиваат од Вири, а за кој плаќаат големи пари. Кристијан изрази разочарување и како шлаг на тортата кажа дека ќе остави време Сирил да дојде и да се оправда.

Се јави и повиканиот шеф на Рено, Сирил Абитебул кој смета дека екипата сама е крива за неочекуваниот дефект на патеката крај Будимпешта.

Во Монако инсталиравме подобар МГУ-К кинетички дел од Системот за повраток на енергијата, но Ред Бул не го користеа истиот поради начинот на кој моторот е спакуван во нивниот болид.

Новиот МГУ-К дел менаџира со температурата и ја задржува истата многу поефикасно од претходната спецификација. Немаше никаков проблем кај нашите болиди, но не можеме да ги примораме Ред Бул да го користат, затоа што тоа е само нивна одлука – откри Абитебул.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Ова е последна година од соработката на Ред Бул и Рено затоа што екипата од Милтон Кинс ќе почне да користи мотори на Хонда од следната година.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.