ГОЛЕМА НАГРАДА НА

МОНАКО

РЕЗУЛТАТИ 2018

Резултати од трките во Формула 1 првенството за 2018 година.

Русија: Ботас храбро му ја подари 70та победа на Хамилтон

Со огромна помош од својот колега во 25от круг, кога Валтери буквално застана во пресрет на 13от свиок да го пропушти Луис Хамилтон, актуелниот...

Сингапур: Хамилтон безгрешен на Марина Беј

Победа од пол позиција број 44 за возачот на болидот број 44 на 11то издание на Големата награда на Сингапур. Победа број 69 во...

Италија: Хамилтон ја украде победата на Ферари

Луис Хамилтон избегна оштетување на својот болид во контактот со неговиот ривал за титулата Себастијан Ветел во првиот и по веќе видена сезонава помош...

Белгија: Претекнување вредно победа за Ветел

Себастијан Ветел стигна до својата 3та победа на Спа Франкошамп, вкупно 52ра во неговата кариера, додје до 6ти подиум во Белгија односно 107ми во...

Унгарија: Кога Хамилтон води, Хамилтон победува

Позната Формула 1 поговорка која важи веќе пет години е кога Луис Хамилтон води, тогаш Луис Хамилтон победува. Британскиот актуелен првак рутинирано победи предавајќи...

Германија: Дожд, драма, наредби и 1-2 победа за Мерцедес

Луис Хамилтон стигна до драматична победа на Германското Гранд При, стартувајќи од 14то место на гридот, истата подарок од неговиот ривал во првенството, Себастијан...

Британија: Та-та-та … Ветел победи

Себастијан Ветел стигна до својата 51ва победа во кариерата и својто 105ти подиум откако ја прекина доминацијата на Мерцедес кои не знаат за пораз...

Австрија: Верстапен го искористи кошмарот на Мерцедес

По третото место во Канада, второто место во Франција, дојде ред за победа на Макс Верстапен. Победа број 4 за младиот холанѓанец и негов...

Франција: Хамилтон триумфален во одлична трка

Луис Хамилтон покажа доминантна форма во Француското Гранд При кое се врати на календарот по пауза од 10 години. Со победата британецот го врати...

Канада: Доминација на германецот во црвено

Себастијан Ветел со своето Ферари стигна до својата јубилејна 50та победа, а 232ра за Скудерија Ферари во нивната историја. Втор триумф за германецот во...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Ф1 ИНСАЈДЕР

Шасија, Димензии и Кокпит

Техничка Регулатива Севкупната ширина на болидот, без пневматици, не смее...