ПОЧЕТНА РЕЗУЛТАТИ 2016

РЕЗУЛТАТИ 2016

Резултати од последната трка во Формула 1 шампионатот за 2016 година.

Јапонија: Розберг беспрекорно ја освои титулата за Мерцедес

Нико Розберг, лидерот во генералниот пласман, во доминантен стил стигна до победа на Големата Награда на Јапонија и воедно придонесе кон освојување на титулата...

Малезија: Браво Даниел Рикардо

Со 1-2 победа, тимот на Ред Бул е сензационален победник на Големата награда на Малезија, прва победа по овогодинешното Шпанско ГП, но тогаш победи Макс Верстапен,...

Сингапур: Безгрешна трка на Нико Розберг

Нико Розберг стигна до својата 22ра победа во кариерата и свој 51ви подиум, додека за Мерцедес ова беше 59ти триумф. Второто место за Даниел...

Италија: Мерцедес до 1-2 победа на домашен терен за Ферари

Нико Розберг со чисто и доминантно возење и помалку среќа на стартот стигна до својата прва победа во Монца на трката за Голема Награда...

Белгија: Победа за Нико, но Алонсо и Хамилтон се хероите

Нико Розберг стигна до својата 20та јубилејна победа во кариерата и се изедначи со Кими Раиконен и Мика Хакинен на вечната листа. Сепак, Фернандо...

Германија: Очекувана победа за доминантниот Хамилтон

Доминација на Луис Хамилтон на Германското Гран При во Хокенхајм, 49 победа во неговата кариера и четвртто место за неговиот тимски колега, Нико Розберг,...

Унгарија: Хамилтон, класа над останатите

Трката за Голема Награда на Унгарија, повеќе вообичаено, не ја понуди очекуваната возбуда на која сите се надевавме уште од самиот старт, а која...

Велика Британија: Дождливиот Силверстон донесе нов триумф на шампионот

Нова победа на Луис Хамилтон, негова 47та во кариерата, 54та за екипата на Мерцедес и вкупно 107 подиуми за “сребрената стрела“. Уште едно одлично достигнвуање...

Австрија: Луис победник по драма во последниот круг

По драматичен последен круг во кој имаше судар на двата болиди на Мерцедес, Луис Хамилтон стигна до својата 46та победа во кариерата, 3та оваа...

Европа: Розберг ја победи монотонијата

Формула 1 Голема Награда на Европа се врати во календарот по 2012 година во Валенсија и за првпат на новата улична патека во Баку, Азербејџан....
РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Ф1 ИНСАЈДЕР

Шасија, Димензии и Кокпит

Техничка Регулатива Севкупната ширина на болидот, без пневматици, не смее...