Фернандо Алонсо верува дека пред Мекларен е тешка битка за да се вратат во К3 на квалификациите. Во текот на оваа сезона шпанецот само два пати влезе во последниот квалификациски сегмент, последен пак на трката во Монако, додека на втората петочна сесиј на Марина Беј заврши на 8мо место.

Поставивме 8мо време, но знаевме дека Ветел имаше проблеми, а Хулкенберг е побрз од нас, што би ме ставило на 10то место, таа што се бориме за К3. Форс Индија имаа подобри времиња на почеток на сесијата, но не во Т2 така што претстои жестока борба.

Имаше иненадувачки разлики помеу гумите, околу 1,5 секунда помеу компонентите, повеќе од очекуваното, а хишерсофт има огромна деградација на долги серии.

Оние кои ќе влезат во К3 ќе имаат мали проблеми на загревачките кругови, додека оние со старт од 11то место ќе може да искористат најмногу. Секако дека ние би биле среќни со старт од топ 10, но и поинаку не е лошо затоа што трката е во Недела и очекуваме поени – најави Алонсо.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.