Џовинаци смета дека добриот тест не е гаранција за место

56

Антонио Џовинаци е свесен дека неговите перформанси на тестовите одработени за Ферсари и Заубер по трката во Унгарија не му гарантираат тркачко Формула 1 место следната сезона. Италијанецот одлично се покажа во текот на двата денови тест кои му беа доверени, а во Вторник дури беше и најбрз и го сруши рекордот на патеката.

Годинава Антониот е резерва во Ферари и Заубер, а често добива и петочни тренинг сесии за швајцарската екипа.

Среќен сум, Вторник беше одлично одработен ден за Ферари, а Среда одлично изработив за Заубер. Но, поради одличната работа не значи дека добивам тркачко место за следната година. Се се менува, а се што јас можам да направам е да дадам се од себе и да видам дали тоа ќе биде доволно – смета Џовинаци.

Откако возачот имаше две трки за Заубер како замена за Паскал Верлејн на почетокот на минатата сезона, нетрпелив е да се врати на тркањето.

Не може да замислите колку многу сакам да се вратам на тркањето. Ќе видиме, сеуште имам четири петочни тренинг сесии за Заубер сезонава, а на крајот ќе седнеме и ќе се договориме – смета италијанецот кој има можност да стане првиот италијанец во Формула 1 по Јарно Трули кои возеше до 2011 година.


Џовинаци смета дека добриот тест не е гаранција за место

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>