Перформансите на роберт Кубица од почетокот на сезоната се послаби од оние на неговиот колега, дебитантот Џорџ Расел, така што не е ни чудно што веќе почнаа шпекулациите за неговата иднина. 34-годишниот полјак се врати во Формула 1 долга пауза поради повреда на рели трка.

Канадски Le Journal de Montreal тврди дека канаѓанецот Николас Латифи кој во моментов е резервен возач на Вилијамс може да го замени Ккубица до крајот на оваа сезона.

Таткото на Николас,  канадскиот бизнисмен и милијардер Мајкл Латифи неодамна купи голем удел во Мекларен вреден над 200 милиони долари.

спред нашите информации времето за носење одлука од страна на британската екипа се ближи.

во договорот на кубица има клаузула која вели дека може да биде заменет во текот на сезоната – пишува канадскиот весник.