Јос: Макс почна да ги менаџира трките со глава

149
   

Јос Верстапен верува дека син му Макс почнал многу повеќе да размислува во текот на трките и поради тоа нема повеќе пехови како што имаше во првиот дел на сезоната.

21-годишниот холанѓанец имаше тежок старт на 2018 година, но се подобруваше како што одминуваше сезоната, стануваше се поконстантен и побрз.

Напредокот кој го има во текот на годината е очигледен. По Монако направи одлучни чекори и почна многу повеќе да размислува во текот на трките – изјави Јос за Ziggo Sport.

И покрај тоа што Верстапен има една победа годинава, споредено со двете на неговиот колега Даниел Рикардо, константноста го донесе на 24 поени пред партнерот од тимот. Исто така, Макс во 10 последователни трки е побрз од Дани на квалификациите.

Секако дека во многу наврати го советувам. Разговараме за се заедно, тој ме слуша затоа што се договоривме секогаш да му кажувам што мислам, а потоа самиот да одлучи што ќе прави – откри постариот Верстапен.


Јос: Макс почна да ги менаџира трките со глава

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>