Четврти пат оваа сезона, Даниел Риакрдо ги добива гласовите на Формула 1 фановите добивајќи го признанието за Возач на денот на Големата награда на Јапонија.

По проблемите од квалификациите австралијанецот тргна од 15то место, а веќе во 3от круг влезе во поени, позиционирајќи се на 10то место. Следуваа претекнувања од 11от до 14от круг по што се позиционираше на 5то место.

Преку бокс го мина Кими Раиконен за конечно 4то место на трката.

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ФЕРНАНДО АЛОНСО

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ПЈЕР ГАСЛИ

КИНА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

АЗРБЕЈЏАН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ШПАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

МОНАКО, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

КАНАДА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ФРАНЦИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

БРИТАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

ГЕРМАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

УНГАРИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

БЕЛГИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ИТАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: КИМИ РАИКОНЕН

СИНГАПУР, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: МАКС ВЕРСТАПЕН


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.