Хулк во прашалници по сударот

134

Нико Хулкенберг остана во прашалници по раното откажување од Азербејџанското Гранд При откако поради сопствена грешка, заврши во оградата.

По казна од 5 позиции за промена на ненувач, германецот ја почна трката од 14то место, но имаше силен старт, брзо промени на ултрасофт и до 9от круг веќе беше во борба со Карлос Саинз за 4то место, претходно минуајќи ги двата болиди на Ред Бул. Потоа Нико загуби контрола на кривината број 4 и го удри левото задно тркало во оградата на излезот од критивната што значеше скршена суспензија и повлекување од трката. На крајот неговиот тимски колега стигна до 5то место.

Во моментот на откажувањето, тој беше доста пред Раиконен и Перез кои завршија на подиум и имаше одлично темпо.

Лудо е овдека и навистина е многу тесно. Почнавме одлично, но на 4от свиок го загубив задниот дел и тогаш ми заврши трката. Имав проблеми со заднио тдел во таа кривина и претходно, а Ветерот беше тежок да се предвиди, но во тој круг навистина многу ме отфрли. Тоа е што е и морам да се насочам кн Шпанија – смета Хулкенберг.

Шефот Сирил Абитебул не беше строг кон возачот велејќи дека тој толку регко греши.

Нико немаше среќа и тоа беше негова единствена грешка годинава и проади тоа сите му простуваме. Се на се имавме добар тркачки викенд како екипа успеавме да дојдеме до повеќче поени од Мекларен и го намаливме дефицитотот во пресрет на Европскиот дел од сезоната.


Хулк во прашалници по сударот

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>