Германскиот возач на , Нико Хулкенберг смета дека Бразилското Гранд При има се што е потребно, фантастичната патека на Интерлагос, посебната атмосфера во Сао Паоло како и лудите Формула 1 фанови.

Француската фабричка екипа ја продолжува борбата за најдобар тим надвор од топ 3 следниот викенд, а американски Хаас мора да даде се од себе и да заврши пред нив доколку сакаат да го освојат 4то место кај конструкторите. Во исто време, Хулкенберг е на 7мо место кај возачите по одличниот пласман на Мексиканското Гранд При.

мексико беше позитивно за нас, менаџиравме гуми, се трудевме да промениме само еднаш, имав добра предност пред карлос и имав чиста и непречена трка.

знаеме дека последните две трки ќе бидат предизвик, но е секогаш забавно и проади тоа сум нетрпелив да се тркам таму и да го зацврстам моето 7мо место кај возачите, како и 4то кај конструкторите за рено – најави хулк.

Најдобриот момент во кариерата на германецот дојде токму во Бразил откако во својата дебитантска сезона во 2010 година, како возач на Вилијамс, освои пол позиција.

беше неверојатно и една од оние сесии каде сите работи се погодија и склопив совршен круг во променливи услови. тоа е нешто што никогаш нема да го забравам. Исто така, две години подоцна водев во бразил 30 кругови и навистина немав среќа да завршам на подиум. Водев и во 2014 година кусо време. тоа е патека кој очигледно ми носи добри резултат така што повторно сметам дека ќе бидам конкурентен и годинава.

Големата награда на Бразил ми е омилена трка на календарот. сао паоло е навистина кул град со фантастична атмосфера, луд на свој начин, но тоа ми се допаѓа.

интерлагос е во градче во кое луѓето се луди за моторспортот, во земја луда за моторспортот со фанови луди за моторспортот, така што има се што треба за викенд за паметење – се присетува нико.