Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, откри дека неговиот колега, доктор Хелмут Марко, е силно импресиониран од новиот партнер и доставувач на мотори, , откако “биковите“ решија оваа и следната година да се обврзат на соработка со јапонскиот производител.

Во своето интервју за Motorsport-Total, Хорнер се осврна на својот колега и неговата импресионираност од Хонда.

хелмут е толку убеден во хонда што дури и го замени своето домашно вино за саке. навистина верува дека јапонците имаат огромен потенцијал – откри Хорнер.

Медиумите пренесуваат дека доктор Марко бил еден од клучните во преговорите помеѓу Ред Бул и Хонда.

со хонда за прв пат имаме вистински партнер за моторот. во моментов сме фабричка екипа, а хонда го прави својот хибриден мотор за нас. нашето партнерство со нив е многу поразлиќно од она со хонда, работиме заеднички во многу раоти.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.