Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, одигра клучна улога на трката во Јапонија. Најпрво имаше контакт со Кими Раиконен по што доби казна, а потоа и судар со Себастијан Фетел кој се изврте. При менувањето гуми тој отслужи 5 секунди казна за сударот со Кими, но до крајот го притискаше и Валтери Ботас за втората позиција.

Кристијан Хорнер изјави дека одлуката на стујардите да не го казнат по втор пат била коректна.

Очигледно беше дека е тркачки инцидент. Тоа беше реакција многу доцна за Фетел и доста опуртунистички обид од него. Тоа го чинеше Себ многу, беше во последен момент и ги заврши аспирациите на Себ за титулата и мислам дека Верстапен нема да е популарен во Италија некое време – смета шефот на Ред Бул.

Хорнер потврди дека е задоволен со темпото на Ред Бул. Неговите возачи завршија на 3то и 4та позиција откако ги победија Ферари.

Во трката бевме конкурентни. Изгубивме дел од аеродинамиката и го притискавме Ботас, но на крајот ни фалеше уште некој круг – дополни Хорнер.

Даниел Рикардо има уште 4 трки во Ред Бул. Тој имаше неколку лоши викенди во последно време, а во тој стил беа и вчерашните квалификации. Кристијан признава дека би сакал да го види неговиот возач уште еднаш на подиум со Ред Бул.

Се надевав дека ќе има силен викенд, сакам да го видам Даниел на подиум. Се надевам тоа ќе се случи во Мексико.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.