Кристијан Хорнер смета дека перформансите на Макс Верстапен сезонава се феноменални, откако, како што вели тој, возачот “убацил“ во друга брзина.

На последната трка во Шпанија Макс заврши на подиум, беше 3ти, пред двата болиди на Ферари, а во моментов е и 3ти во шампионскиот поредок. 21-годишникот ја продолжува одличната серија резултати која трае од Канада лани кога ја имаше последната почетничка грешка.

минатите 12 месеци од монако лани тој како да уфрли во друга брзина и неговит еперформанси беа феноменални и извлече се од пакетот кој го има. силно се трка, интелигентен е на стартот и храбро минува. покажува зрелост и константнст во болидот – полн со пофалби за својот возач е критијан хорнер.

Хамилтон и Ботас се далеку напред на трките, но и во поредокот, што го остава Верстапен да се бори со Фетел за последното место на подиумот. Неговиот поранешен шеф, Франц Тост, смета дека доколку има подобар болид, Макс сигурно ќе нападне за титула.

свати дека не мора секогаш да оди со глава во ѕид, стигна до ниво кога се бори за победи и титули и коцките му се склопи.а покажа одлични способности за претекнување каде не се однесуваше како да му зависи животот од тоа. навистина созреа што му овозможи да се бори за многу повеќе – појасни тост.