Хил за победата на Хамилтон: Имаше многу среќа

229

Поранешниот Формула 1 првак, Дејмон Хил, потенцираше дека доминацијата на Мерцедес е завршена, а победата на Луис Хамилтон во Азербејџан била со огромна доза на среќа.

Јасно се гледа дека Ферари и Себастијан Ветел се најсилни во моментов, а Мерцедес не е повеќе тимот кој треба да се победи. Хамилтон стигна до триумф на последната трка во Азербејџан со огромна доза на среќа, додека Ветел победи два пати чисто поради неговата способност и брзината на болидот – смета Дејмон во својата изјава за Sky Sports.

Поради тоа, британецот смета дека во Маранело нема да бидат многу ознемирени поради тоа што Хам повторно е лидер во возачкиот поредок.

Навистина Луис води во првенството, но стигна до таа позиција со доста голема среќа. Ветел имаше многу лоша среќа во Баку и доколку ништо непредвидено не се случи, тој ќе биде првак.


Хил за победата на Хамилтон: Имаше многу среќа

5 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • Valdet Ademi
  Остави коментар

  Kontroverzna izjava na Hil… Ako pobedata na Hamilton vo Baku beSe Cista srekja, a beSe, togaS pobedata na Vettel vo Avstralija beSe Cista mestenka so Haas!
  Dajte da vidime do Abu Dhabi koj kje bise champion, da ne naewat pak neSto pizaa-mejkerite(?)! 😉

  • Slobodan Georgiev

   Хаха па неможам да верувам дека некој сеуште мисли дека било местенка со хаас,и последнава трка Грожан се залепи во зид и тоа да не беше сценарио на ферари 🙂

  • Valdet Ademi

   DZabe i so mestenje i so najpewerskata moZna politika na Sofer broj 1 uSte sezonata nepoCnata vekje decenija nemaat titula pizza-mejkerite, a nivnite javivaCi leCat teSki teSki kompleksi!

 • Nenad Dimitrijevik
  Остави коментар

  I srekata e del od igrata no Vettel uste ednas pokaza deka znae da popusti vo klucni momenti kade sto Hamilton mirno i bes rizici izvoze cista trka. Ne znaeme mozebi da ne puknese gumata na Bottas ke uspeese fer i da si ja prevzeme prvata pozicija. Slip strimot na ovaa staza imase ogromno vlijanie vo trkata i duri od 2 sekundi mozese da napadne do kraj na pravecot na celnata ramnina