Хартли надвор од квалификациите

88
   

Брендон Хартли нема да учествува на квалификациите за Големата награда на Силверстон по сударот при голема брзина на Т3 сесијата утрово.

По 20 минути од Т3 неговото предно лево тркало се откачи од болидот на правецот Велинготн на Силверстон по што со огромна брзина СТР13 се изврте и се заби во заштитната ограда крај патеката.

Новзеланѓанецот беше неповреден и без проблем ја мина задолжителната лекарска контрола, но болидот беше премногу оштетен за да може да се поправи на време.

ФИА ќе го истражува инцидентот, а на Тото Росо му дозволиле да се квалификува само со Пјер Гасли, но откако претходно ќе ја променат суспензиајта во предниот дел и подот на болидот.


Хартли надвор од квалификациите

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>