Победникот на Германското Гранд При, Луис Хамилтон, е повикан кај стјуардите за разгледување на ситуацијата кога тој се откажа од влегување во бокс, скрати преку тревата и се врати на патеката.

За време на безбедносното возило, Хамилтон влезе кон боксовите, но се откажа пред самите бариери и се врати на патеката, по серија од конфликтни пораки од тимот.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Со потегот Хамилтон го превзеде водството од Раиконен, а потоа го задржа и Ботас позади него и стигна до победа.

Но тој и Мерцедес се повикани за наводно прекршување на правило во Спортската Регулатива на ФИА:, која гласи:

Освен во случај на неконтролирано влијаени, преминувањето преку линијата за влез во бокс, во било која насока и враќање на патеката е строго забрането.


21 КОМЕНТАРИ

  1. Немојте да зборите дека е поради Ферари казнава, и Маса и Кими кога возеа за Ферари добија казни за истиов прекршок. Дури овдека откако се дигна џева стујардиве одлучија да ја разгледаат ситуацијата, а кај Ферари одма ги казнија.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.