Луис Хамилтон ќе ја задржи победата на Германското Гранд При откако стјуардите по долга истрага одлучија само да го опоменат возачот на Мерцедес за прекршување на правилото пред влезот во боксовите.

Хамилтон беше под истрага бидејќи влезе во боксовите, ја премина означената линија, а потоа пресече преку тревата и се врати на патеката. Според правилникот на ФИА, истото е строго забрането.Во исто време, Хамилтон го превзеде водството пред Валтери Ботас и Кими Раиконен, кој пак влезе во бокс пред него.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Иако е потврдено дека Хамилтон го прекршил правилото, официјалната одлука на стјуардите открива дека тој избегнал посериозна казна поради следното:

  • Возачот и тимот искрено ја признале грешката и фактот дека имало конфузија во екипата дали тој да остане или да влезе во боксовите, што пак доведе до прекршување на правилото;
  • Фактот што прекршувањето се случило за време на Безбедносно Возило;
  • Во ниту еден момент  не постоела опасност кон друг конкурент и дека промената на правецот била изведена на безбеден начин.

40 КОМЕНТАРИ

  1. Ужас!
    Ако ФИА сака популарност, гледаност и респект, мора да биде непристрасна, мора првилата да важат за сите без никаков исклучок!

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.