Хамилтон: Негативната енергија ја донесе победата

373

Луис Хамилтон изјави дека победил на трката поради негативноста од фановите на Ферари која му помогнала да победи на Монца.

Тој стартуваше од трета позиција зад двете Ферари и успеа да го помне Ветел во првиот круг. Тие имаа инцидент и германецот падна на 18 позиција.

Поради овој инцидент Хамилтон беше исвиркан од навивачите.

Има многу негативна енергија бидејќи сум конкурентски тим. Но видов многу британски знамиња и знам дека има фанови што многу ме инспирираше. За тоа возам. Во иднина негативноста е единствената работа што ќе ја акумулирам и ќе ја претворам во позитивна.

Хамилтон го престаса Раиконен и го превзема водството на девет кругови до крај, но призна дека Скудерија била доста брза.

Тие направија одлична работа и овозможија тешка борба. Сакам да им се заблагодарам на момците дома, бидејќи без нив ова немаше да е можно.

Победата беше полесна поради Валтери Ботас, кој го успоруваше Кими за Хамилтон да се приближи.

Благодарност до тимот и Ботас кој ни помогна многу. Никогаш не се откажувај.


Booking.com

Хамилтон: Негативната енергија ја донесе победата

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>