Хамилтон: Направив почетничка грешка, ќе го удрев Ветел

779

Луис Хамилтон смета дека моментот кога за малку ќе се судреше со Себастиајн Ветел за време на втората тренинг сесија во Сингапур е почетничка грешка од негова страна. Британецот се обиде да го мине Себ пред 14от свиок на кпатеката, се откажа од потегот со пресилно кочење зад Ферари промашувајќи ја кривината и не заврши во ограда само поради проширувањето на патеката во тој дел.

Ги оставив Ветел и Перез да ме минат, но двајцата се откажаа од своите кругови и се движеа доста бавно, а јас се обидував да надоместам. Балансот на сопирачките ми беше премногу кон напред, Себастијан се обиде да забрзаи моите сопирачки се блокираа и за малку ќе завршев во него и морав да направам маневар да ги избегнам поради што ги уништив гумите. Почетничка грешка која не ми се случува често – појасни Хамилтон.

Втората тренинг сесија возачот на Мерцедес ја заврши со второ време и само 11 илјадитинки заостанување во однос на Ферарито на Кими Раиконен.

Имавме добар резултат и на првата сесија, но на втората направивме промени и изненадвуачки бевме многу блику до Ферари. Не знам дали беше реално или не, ќе дознаеме на квалификациите, но болидот дефинитивно е подобар од овдешките трки во минатото.


Booking.com

Хамилтон: Направив почетничка грешка, ќе го удрев Ветел

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>