Луис Хамилтон купил пентхаус апартман на Менхетен од 40 милиони долари, според Вол Стрит Џурнал, а имотот е само еден блок од уште еден дом кој наводно е во сопственост на петкратниот шампион, во популарната и богата населба Трибека во Њујорк Сити.

Џурнал тврди дека Хамилтон купил стан на 70 Вестри Стрит, зграда во делумна сопственост на квотербекот во НФЛ, Том Брејди, кој беше присутен на минатогодишното Гранд При на Монако.

Претходен обид во недвижностите на Хамилтон во Њујорк беше имот со 5 спални соби од 43 милиони долари на 433 Гринвич Стрит, само една улица од новиот стан.

Станбениот објект на својот вебсајт истакнува дека има просторни тераси кои им овозможуваат голем надворешен простор на своите станари кои можат да уживаат во драматичниот град, реката Хадсон и погледот на зајдисонцето.

Хамилтон официјално живее во Монако, каде има стан во дел каде живеат повеќе Формула 1 возачи, но петкратниот шампион честа патува кога не се трка.