Луис Хамилтон ги опиша условите на квалификациите во Хунгароринг како благослов за него откако освои пол позиција и утрешната трка ќе ја почне од најдобрата позиција. Во текот на сувите сесии Мерцедес беа зад Ферари и Ред Бул, но штом заврна, тие беа најбрзи.

Луис го имаше најдоброто време во К3, при крајот загуби од двајцата возачи на Ферари, но со нови сини гуми за дожд успеа д го подобри своето време и со повеќе од половина секунда пред “црвените“ да освои пол позиција.

Толку тешка сесија. На почетокот голем дел од патеката беше сув така што вистинската стратегија беше клучна, времето беше клучно и требаше се да се погоди. Минута порано или подоцна врнеше повеќе и беше многу тешко да се остане конкурентен.

Да се дојде до 1-2 и целосен прв ред во ситуација кога знаевме дека нема да бидеме во можност да се бориме за пол позиција затоа што Ферари беа пресилни на суво е одлично. Тоа што небото се отвори и ни даде можност за прв стартен ред е благослов за нас. И ние сме шокирани и изненадени, но и многу среќни и задоволни што сме на оваа позиција – појасни Хамилтон.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Сепак тој е свесен дека за Мерцедес ќе биде огромен предизвик утрешната трка доколку времето е топло како што беше на тренинг сесиите до квалификациите.

Оваа патека е вообичаено одлична за мене, но во последните неколку години тоа не е така. Дури и на суво викендов Валтери беше побрз од мене цело време, јас се мачев да го сетирам болидот и да го почувствувам гумите, иако на долгите серии беше малку подобро. Ферари беа пребрзи.

Позиционирањето е клучно на оваа патека која по мене е трета најтешка на календарот за претекнување и поради тоа мислам дека сме благословени со првиот стартен ред.

Оваа позиција значи блиска трка и ќе биде клучно да се изменаира добра прва серија поради температурата на асфалтот која многу влијае на гумите. Ќе биде интересно и возбудливо. Мораме да ги наведнеме главите, да работиме и да избегаме на конкурентите – смета Луис.


29 КОМЕНТАРИ

 1. Оставаме слободен простор за дебати и коментари, но ве замолуваме да не користите навредлива содржина, не е културно. Поздрав!

 2. Da moZeSe 100 lajka kje Vi staev na Vasiot komentar, poCituvani KRUG.MK!!
  Inaku, jas, koj ne sum nekoj faktor, vekje se otkaZav od borbata protiv rasizmot! Da se nadevame deka infrustriranite ferraristi kje se otkaZat samite od navredlivi rasistiCki komentari, a ne da demantiraat deka Ziveat so romi i deka nemaat niSto protiv lugjeto so temna boja na koZata, a od druga strana pukaat od rasizam so komentari!

 3. И јас КРУГ МК да ви го поздравам коментаров со увреди не се ужива во Ф1 и ништо не можат да научат за овој прекрасен возбудлив спорт ги има многу фанови на Ферари што ние некогаш се откажуваме од коментари зашто многу вреѓаат нека не се увредат фановите на Ферари ама некој многу се некултурни за другите можам само да ги поздравам .

 4. Valdet Ademi slusaj momak vaka da ti kazam … odi prvo smeni peleni .. posle procepkaj .. nauci malku za F1 .. treto nemoj mene da me opomenuvash dali sum pisal deka e CIGAN ili MOCKO od sega sekoj fan na CIGANOT isto ke go narekuvam CIGAN pa bile i 80% na olanteva .. jedino sto UDENA I POGODI e deka NE SI NIKIJ FAKTOR POSTO POJMA NEMASH OD F1 … a legitimno e da si navivash za Hamilton .. toa e pravo na izbor na sekogo .. samo kako sto site navivacki grupi imaat ime i prekar .. jas navivacite na Hamilt9n reshiv da gi vikam CIGANI … a deka moze da se lajkate so Krug.mk i toa e legitimno!

 5. Nikola Dimovski Makedonski ne mesaj F1 i sportot so KRUG.MK … jas sportot go pratam poveke godini a 10 godini odam i gledam trki vo zivo niz svetov … koga nekoj saka da bide IZVESTUVACH za soatojbata vo sportot toa go pravi NEPRISTRASNO … jas 10 pati poblago im se 9brakam na KRUG.MK deka se pristrasni i so Ham legnuvaat i stanuvaat … pa ako se fan strana na Ham da se prekrstat vo MERCEDES FAN GRUPA .. kako sto onie koi se fanovi na Ferrari imaat .. a ne da izvestuvaat NEOBJEKTIVNO … deka site postovi im se Hamilton .. Hamilt9n .. Hamilton … za toa go pisav komentarot I SEUSTE VAZI!

 6. Božo, Stotuku dokaZa kolku vrediS, odnosno ne vrediS. Zatoa nema da ispadnam na tvoe nivo, pa da me dobieS na iskustvo, tuku ednostavno kje te ignoriram za da ne dobieS na vrednost, a pod nula vrediS!

 7. Божо ти мене не ме увреди јас напишав за други фанови што ми пишувале увреди зошто навијам за Хамилтон но тоа е мое право , кога се коментира не се вреѓа со лоши зборови немам на тебе никаква замерка ама за други да и затоа некогаш не коментирам јас гледам ф1 од кога возеше Сена значи многу одамна и уживам во Ф1 .
  Поздрав .

 8. Božo Lažetić известуваме објективно, а ова не е фан страна за ниту една екипа или возач. Подеднакво се покриени сите, зависно од актуелноста. А за навивачки известувања, има колку сакате фан страни на ФБ.

 9. KRUG.MK taka e .. i jas taka ve dozivuvam deka treba da izvestuvate … prasav posle minatata trka … retrospektiva kako Hamilton prestignal 12 bolida .. a koga ke go storite toa so prestignuvanjata na Vetel vo Francija … ama nikogash nema nitu do sega ste objavile dobra vest za Vetel … jas go gledav vo zivo i mozam da vi gi raskazam preteknuvanjata .. ama deka ste OBJEKTIVNI i NEPRISTRASNI cekam od Vas … eve od trkata vo Francija

 10. Božo Lažetić Видеото од Хамилтон само го пренесовме, не е наша изработка. За Ветел од Франција да наидовме на таков запис, исто ќе беше пренесен.

 11. Kade e direkten duel na rilavite .. da se vidi koj kogo i kako direkno pominal .. vie samo Hamilton .. Hamilto .. se iscukal .. Hamilt9n .. pobedil Hamilt9n … jas neam protiv toa ama ako ste fan strana na Mercedes .. nema da ve citam!

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.