Хаас си играат со термометарот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сопственикот на Хаас, американскиот бизнисмен Џин Хаас, призна дека е фрустрирачка борбата со гумите и тимот цело време си игра со термометарот.

Екипата од почетокот на сезоната се мачи со оптималната работа на гумите што им прави многу проблеми. Во потопли услови како во Барселона, тие имаа добри перформанси каде Кевин Магнусен заврши на 7мо место, а Гросжан три позиции зад него.

Мислам дека имавме мизерен старт на сезоната. Се квалификувавме добро и неколку кругови бевме добри. Подоцна изгубивме температура на гумите и се оди надоле.

Денес беше потопло време и немавме проблеми, дури и со Гросжан на рестартот гумите беа поладни и по неколку кругови работеа како што треба. Се чини дека иаме среќа понекогаш со температурата.

Би било добро Пирели да не се толку чувствителни на тоа. Си играме со термометарот, а не со болидите – нервозен е хаас.

Џин исто така додаде дека тие бараат брзина на правците.

Средниот ред е доста тесен. побавни сме од конкурентите на правците, но се враќаме во свиоците. Имаме влечна сила при големи брзини и добра потисна сила во кривините.

Гунтер Стаинер од Хаас очекувал Барселона да биде добра за нивните болиди, но предупреди дека проблемот со гумите треба да се реши на долг рок.

Тука дојдовме да тестираме и да ги проработиме гумите. Ова е знак за напредок по Баку каде бевме многу лоши.

Ја знаеме брзината на болидот и на некои патеки не сме сигурни дека гумите работат. Треба да најдеме начин секаде да работат бидејќи болидот е добар.

НАЈНОВО

Магнусен: Ќе бидеме значително подобри

Данецот Кевин Магнусен најави дека болидот на Хаас за 2020 година треба да биде значително подобар одошто својот лански претходник. МАлата американска екипа тргна...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Бахреин: Ферари се самоуништи и му подари победа на Мерцедес

Со многу среќа, со премногу среќа, Мерцедес стигнаа до нова 1-2 победа, втора за нив годинава на втората трка од календарот, а најзаслужни за...