Според Пади Лоув, Ф1 може да се врати на старите квалификации со еден квалификациски круг во обид да се подобри шоуто.

Деновиве Ф1 објави тендер за 18 инчни тркала од 2021 и забрана за греачи и Лоув се надева дека ќе има поинтересни трки.

Ако новите гуми имаат поголема можност за работа тоа ќе биде одлично. Знам дека се зборува за квалификации со еден круг. И повторно доколку гумите не се спремни со греачи тие ќе мора да имаат поширок работен опсег што е добро за спортот.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Ф1 користеше таков начин на квалификации во 2003 без некој посебен успех. Фановите го критикуваа поради можноста на променливо време и некој да добие подобра можност за побрз круг и затоа беше заменето.

Моменталниот начин е претставен во 2006 година но беше модифициран низ годините.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.