ФОРС ИНДИЈА

ЛОКАЦИЈА СИЛВЕРСТОН, ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
ТИМСКИ ШЕФ ВИЏЕЈ МАЛИЈА
ТЕХНИЧКИ ШЕФ ЕНДРУ ГРИН
АГРЕГАТНА ЕДИНИЦА МЕРЦЕДЕС
ПРВО УЧЕСТВО 1991
ШАМПИОНСКИ ТИТУЛИ 0
ПОБЕДИ 0
ПОЛ ПОЗИЦИИ 1
НАЈБРЗИ КРУГОВИ 5

Со победи преку претходното учество како Џордан Ф1, екипата од Силверстон помина низ потежок период со неколку промени на сопствениците, пред да биде превземена од харизматичниот Виџеј Малиа во 2007 година. Новобрендираниот тим на Форс Индија …

ПРОФИЛ

Со победи преку претходното учество како Џордан Ф1, екипата од Силверстон помина низ потежок период со неколку промени на сопствениците, пред да биде превземена од харизматичниот Виџеј Малиа во 2007 година. Новобрендираниот тим на Форс Индија се естаблираше себеси како сила во средината на гридот, а од скоро се во можност да ги предизвикаат и челниците на гридот.

2017

Го декласираа легендарниот Вилијамс и се поставија себеси како “најдобри од останатите“ позади челната тројка. Серхио Перез го доби Естебан Окон како свој тимски колега и двајцата докажаа дека се премногу изедначени, поради што го натераа тимот да воведе тимски наредби како резултат на нивните судари на патеката.

2016

Напредокот во првенството продолжи за екипата и го преминаа ривалот Вилијамс, освојувајќи ја четвртата позиција во генералниот пласман. Перез и Хулкенберг уште еднаш докажаа дека се брзи и издржливи како комбинација, а Перез заврши на подиум во Монако и Азербејџан.

2015

Каснењето на ВЈМ08 не беше проблем за Перез и Хулкенберг и нивната можност да стигнат до поени за освојување на петтото место во пласманот. Клучно за нивниот успех беше воведувањето на Б-спецификација на болидот во средина на сезоната, што пак им овозможи да ги нападнат тимовите како Ферари и Вилијамс, а Перез пак стигна до неочекуван подиум во Русија.

 • МЕРЦЕДЕС АМГ ПЕТРОНАС
  БРЕКЛИ, В. БРИТАНИЈА
 • СКУДЕРИЈА ФЕРАРИ
  МАРАНЕЛО, ИТАЛИЈА
 • РЕД БУЛ РЕЈСИНГ
  МИЛТОН КИНС, В. БРИТАНИЈА
 • ФОРС ИНДИЈА
  СИЛВЕРСТОН, В. БРИТАНИЈА
 • ВИЛИЈАМС МАРТИНИ РЕЈСИНГ
  ГРОУВ, В. БРИТАНИЈА
 • МЕКЛАРЕН
  ВОКИНГ, В. БРИТАНИЈА
 • СКУДЕРИЈА ТОРО РОСО
  ФАЕНЗА, ИТАЛИЈА
 • ХААС Ф1
  КАНАПОЛИС, С. КАРОЛИНА, САД
 • РЕНО СПОРТ Ф1
  ЕНСТОУН, В. БРИТАНИЈА
 • ЗАУБЕР
  ХИНВИЛ, ШВАЈЦАРИЈА