16

ШАРЛ ЛЕКЛЕР

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Шарл Леклер е роден во Монте Карло во 1997 година и од најмали години е фан на тркањето поради својот татко и поради престижната трка која му се вози “под прозор“.

Член е на Академијата на Ферари од 2016 година од кога почна да тестира и Формула 1 болиди, а истата година со леснотија ја освои ГП3 титулата. Лани стана и Формула 2 првак исто така на доминантен начин, по што потпиша за Заубер кои имаат широка соработка со Ферари.

Леклер е дебитант во овогодинешниот шампионат, a веќе наредната сезона ќе премине во екипата на Ферари, кад

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Заубер
  • Држава: Монако
  • Подиуми: 0
  • Гранд При Трки: 20
  • Титули: 0
  • Победи: 0
  • Дата на Раѓање: 16 Октомври 1997
  • Место на Раѓање: Монте Карло, Монако

СЛЕДИ ГО ШАРЛ

#ЛЕКЛЕР ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

МАРКУС ЕРИКСОН

Дознај Повеќе

ЗАУБЕР

Дознај Повеќе