nasr_kaciga

Луис Фелипе де Оливеира Наср е роден на 21 Август 1992 година во Бразилија, Бразил. Со 7 години почна да се трка со картинг, а до 2007 година беше шампион во неколку картин серии.

Се префрли во Формула БМВ и Формула 3, а во 2012 година во ГП2, каде заврши на 3то место во шампионатот во 2014 година. Истата година беше и тест возач во тимот на Вилијамс. Минатата година доби прилика да дебитира за Заубер и освои поени на својата прва трка.

На 19те трки во кариерата има освоено вкупно 27 поени. За својата верност кон Заубер, годинава ќе инкасира 167 илјади евра.

ФОРМАТА НА НАСР ВО 2016

 [visualizer id=”12471″]

ПРИДВИЖЕТЕ ГО ГЛУВЧЕТО НАД ТОЧКИТЕ
 ДОПРЕТЕ ГИ ТОЧКИТЕ

РАЗГЛЕДАЈТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ ФОРМУЛА 1 ВОЗАЧИ

#НАСР ВЕСТИ