10

ПЈЕР ГАСЛИ

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Пјер Гасли е французин роден 1996 година, а негов најголем успех е ГП2 титулата во 2016 година. Ред Бул немаше место за него и проади тоа лани го прати во Супер Формула каде титулата му избега на последната трка која не се одржа поради невреме.

Доби шанса на 5 трки минатата година, а оваа е прва цела Формула 1 сезона за него.

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Торо Росо
  • Држава: Франција
  • Подиуми: 0
  • Гранд При Трки: 25
  • Титули: 0
  • Победи: 0
  • Дата на Раѓање: 7 Февруари 1996
  • Место на Раѓање: Руен, Франција

СЛЕДИ ГО ПЈЕР

#ГАСЛИ ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

БРЕНДОН ХАРТЛИ

Дознај Повеќе

ТОРО РОСО

Дознај Повеќе