rozberg_kaciga

Нико Розберг е роден на 27 Јуни 1985 година во Виесбаден, Хесе, Западна Германија како син на поранешниот Светски Формула 1 првак, Кеке Розберг. Во картинг натпреварувањата влезе како 6 годишник, а потоа возеше во Формула БМВ и Формула 3.

Во 2005 година паралелно со натпреварите во ГП2 серијата кадешто стана шампион, беше и тест возач на Вилијамс. Во тимот од Гров, но како тркач, ги мина следните 4 години пред да потпише за Мерцедес во 2010 година, каде што ќе вози и годинава.

185 стартови, 41 подиум, 22 пол позиции, 14 победи и исто толку најбрзи кругови се неговите постигнувања во Формула 1, а негов најдобар сезонски пласман е 2то место во 2015 година.

Годинава ќе ја одработи 2та година од договорот со кој е обврзан кон Мерцедес до крајот на 2017 година и за што ќе добие 16,5 милиони евра.

ФОРМАТА НА РОЗБЕРГ ВО 2016

 [visualizer id=”12443″]

ПРИДВИЖЕТЕ ГО ГЛУВЧЕТО НАД ТОЧКИТЕ
 ДОПРЕТЕ ГИ ТОЧКИТЕ

РАЗГЛЕДАЈТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ ФОРМУЛА 1 ВОЗАЧИ

#РОЗБЕРГ ВЕСТИ

 • 17/10/2018
  Ј.Ј.
  Розберг до Ферари: Мора да сте совршени за да го победите Мерцедес
 • 16/10/2018
  Ј.Ј.
  Розберг предвидува заедничка иднина на Формула 1 и Формула Е
 • 10/10/2018
  Ј.Ј.
  Розберг смета дека Окон е во ужасна ситуација
 • 26/09/2018
  Ј.Ј.
  Розберг: Ситуацијата на Окон е предупредување
 • 04/09/2018
  А.М.
  Розберг: Одлична вожња на Луис
 • 03/09/2018
  Ј.Ј.
  Розберг смета дека Ветел бил виновен за сударот
 • 18/08/2018
  Ј.Ј.
  Кими сеуште се чуди на повлекувањето на Розберг
 • 21/07/2018
  А.М.
  Розберг загрижен за “говорот на тело“ од Хамилтон
 • 11/07/2018
  Ј.Ј.
  Хорнер: Кими не е возач кој намерно удира
 • 11/06/2018
  Ј.Ј.
  Розберг: Макс наликуваше на Хамилтон
 • 28/05/2018
  Ј.Ј.
  Розберг: Рикардо треба да оди во Ферари
 • 25/05/2018
  Ј.Ј.
  Нико нема намера да се врати во Ф1
 • 23/05/2018
  Ј.Ј.
  Розбергови ќе демонстрираат низ Монако
 • 24/04/2018
  Ј.Ј.
  Розберг отвара Академија за млади возачи
 • 21/04/2018
  Ј.Ј.
  Крај на соработката помеѓу Кубица и Розберг
 • 16/04/2018
  Ј.Ј.
  Розберг: Хамилтон се мачи