33

МАКС ВЕРСТАПЕН

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Макс Емилијан Верстапен е роден на 30 Септември 1997 година во Хаселт, Белгија како син на поранешниот Формула 1 возач, Јос Версапен. Макс е најмлад Формула 1 пилот и се натпреваруаше во спортот пред да има дозвола за управување со моторно возило.

Со картинг почна на 4,5 години, а на 17 години беше 3то пласиран во Европскиот Формула 3 шампионат. Истата година беше тест возач во Скудерија Торо Росо, а веќе во 2015 година доби шанса да се трка за нив.

Во својата прва сезона во спортот тој има 4то место како најдобар пласман. Дел од Академијата на Ред Бул е од Август 2014 година, со нив има многугодишен договор, којшто го обнови во 2017 година.

Досега има 60 стартови, 3 победи, од кои првата во своето деби за Ред Бул, 11 подиуми, а засега нема прво место на квалификации.

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Ред Бул Рејсинг
  • Држава: Холандија
  • Подиуми: 21
  • Гранд При Трки: 80
  • Титули: 0
  • Победи: 5
  • Дата на Раѓање: 30 Септември 1997
  • Место на Раѓање: Хаселт, Белгија

СЛЕДИ ГО МАКС

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

ДАНИЕЛ

Дознај Повеќе

РЕД БУЛ

Дознај Повеќе