20

КЕВИН МАГНУСЕН

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Кевин Јан Магнусен е роден на 5 Октомври 1992 година во Роскиде, Данска како син на 4кратниот Ле Ман победник, Јан Магнусен. По картингот продолжи со Формула Форд, Формула Рено и разните Формула 3 серии.

Титулата во Формула Рено 3,5 во 2013 година му беше препорака за Формула 1. 2014 година се тркаше за Мекларен и имаше подиум на својата прва трка, а минатата година ја мина како резервен возач во тимот, иако доби шанса да го менува Фернандо Алонсо на една трка.

Зад своето име има 61 Формула 1 трки и само 1 подиум постигнат со Мекларен на првата трка од 2014 година.

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Хаас Ф1
  • Држава: Данска
  • Подиуми: 1
  • Гранд При Трки: 81
  • Титули: 0
  • Победи: 0
  • Дата на Раѓање: 5 Октомври 1992
  • Место на Раѓање: Роскилде, Данска

СЛЕДИ ГО КЕВИН

#МАГНУСЕН ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

РОМАН ГРОСЖАН

Дознај Повеќе

ХААС Ф1

Дознај Повеќе