55

КАРЛОС САИНЗ

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Карлос Саинз Васкез де Кастро е роден на 1 Септември 1994 година во Мадрид, Шпанија како син на еден од најдобрите рели во историјата, Карлос Саинз.

Почна со картинг, а продолжи со Формула БМВ, Формула  и Формула 3.

Во Академијата на Ред Бул е член од 2010 година, а негова најголема препорака за Формула 1 беше титулата во Формула рено 3,5 од 2014 година. 2015 година му беше прва година во Формула 1 која ја мина со Скудерија Торо Росо, каде остана до средина од минатата година.

Досега има 60 извозени Формула 1 трки.

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Рено
  • Држава: Шпанија
  • Подиуми: 0
  • Гранд При Трки: 80
  • Титули: 0
  • Победи: 0
  • Дата на Раѓање: 1 Септември 1994
  • Место на Раѓање: Мадрид, Шпанија

СЛЕДИ ГО КАРЛОС

#САИНЗ ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

НИКО

Дознај Повеќе

РЕНО

Дознај Повеќе