ПОЧЕТНА ВОЗАЧИ ВАЛТЕРИ БОТАС

ВАЛТЕРИ БОТАС

77

ВАЛТЕРИ БОТАС

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Валтери Ботас е роден на 28 Август 1989 година во Настола, Финска. Во 2005 година беше 5ти во Светскиот куп во картинг, а продолжи во Формула Рено, Формула 3 и ГП3 каде беше првак во 2011 година, кога ја одработуваше втората година од вкупно 3те години кои ги мина како тест пилот на Вилијамс.

Во Формула 1 влета во 2013 година, а веќе во својата 2ра година во спортот го забележа најдобриот пласман на крајот на годината, 4то место. На 98те досегашни трки има 3 победи, 22 подиуми и 4 најбрзи кругови.

Во 2016 година доби едногодишно продолжување на договорот со Вилијамс, но тоа е веќе минато за Валтери, бидејќи и официјално за 2017 година, стана возач на АМГ Петронас, кадешто го превзеде местото на Нико Розберг, покрај Луис .

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Мерцедес
  • Држава: Финска
  • Подиуми: 30
  • Гранд При Трки: 118
  • Титули: 0
  • Победи: 3
  • Дата на Раѓање: 28 Август 1989
  • Место на Раѓање: Настола, Финска

СЛЕДИ ГО ВАЛТЕРИ

#БОТАС ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

ЛУИС ХАМИЛТОН

Дознај Повеќе

МЕРЦЕДЕС

Дознај Повеќе