28

БРЕНДОН ХАРТЛИ

КРАТКА БИОГРАФИЈА

Брендон Хартли е 9от возач од Нов Зеланд кој ќе се трка во Формула 1, а прв од Мајк Таквел во 1984 година.

Роден е во 1989 година, во кариерата има возено многу спортски отворени едноседи, но ВЕЦ серијата со Порше му беше врвот во кариерата.

Во 2010 година беше дел од Ред Бул и Торо Росо како резервен и тест возач, но “бикковите“ се решија да се откажат од неговите услуги, за да го вратат по 7 години. Досега има 4 трки зад себе.

ОСНОВНИ ПОДАТОЦИ

  • Екипа: Торо Росо
  • Држава: Нов Зеланд
  • Подиуми: 0
  • Гранд При Трки: 24
  • Титули: 0
  • Победи: 0
  • Дата на Раѓање: 10 Ноември 1989
  • Место на Раѓање: Палмерстон Север, Нов Зеланд

СЛЕДИ ГО БРЕНДОН

#ХАРТЛИ ВЕСТИ

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ...

ПЈЕР ГАСЛИ

Дознај Повеќе

ТОРО РОСО

Дознај Повеќе