Чарли Вајтинг изјави дека ФИА ги следи партнерствата на тимовите и тоа е проблем со кој треба да се справат.

Блиското партнерство на Хаас со Ферари предизвика проблеми откако ВФ-18 се покажа како доста брз и беше наречен бело Ферари на почетокот на сезоната.

Подоцна се појавија гласини за другите тимови кои се подржани од моторите на Мерцедес и Рено.

Зак Браун призна дека тоа е нешто што треба да загрижува.

Навистина сум загрижен. Мислам дека ако не се вмеша ФИА тогаш големите тимови ќе ги користат малите. Треба да се види тој проблем и да се види во која насока ќе се справиме со проблемот. Имаме потврда од Б тимовите дека тие се справуваат со проблемот и дека Формула 1 треба да остане конструкторско првенство каде се купува само моторот и се што се прави не треба да ја загрози иднината на Ф1.

Вајтинг не кажа како ФИА и Ф1 ќе се справи со соработката на тимовите, но кажа дека тој проблем ќе добие решение.

ТОа е нешто за кое сме загрижени и ќе дискутираме. Се започна со Хаас и Ферари. Знаевме што е од сам почеток но треба да затвориме потенцијални дупки кога ќе имаме нов случај. Мора да бидеме внимателни.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.