Првиот човек на ФИА, Жан , смета дека во Скудерија недостасувале ситници оваа сезона, мали работи кои ги чинеле титула.

“Сребрените стрели“ ги освоија двете титули сезонава, но италијанците водеа по првиот дел од првенството, а последните 10 трки, Луис Хамилтон освои само 30 поени помалку од малксималните.

ако ги погледнете резултатите може да помислите дека повторно е хамилтон и повторно е мерцедес, но верувајте дека е многу тешко да стигнете до пет последователни двојни титули.

имаа голема конкуренција од ферари, а понекогаш и од ред бул. ние како фиа би сакале да имаме 10 различни екипи победници, но тоа во никој спорт не се случива, нема да се случи ни кај нас – објасни тод.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Французинот смета и дека смртта на поранешниот Главен извршен директор на Ферари, Серџо Маркионе, оставило голем ефект врз тимот и членовите.

да се зборува за ферари не може да се скокне серо маркионе. беше многу тежно и неочекувано кога тој почина затоа што беше голем човек, силен лидер и го сакаше тоа што го прави со срце работејќи за ферари и формула 1. тој сакаше да го види ферари на врвот и за тоа му недостасуваа ситници.

понекогаш тие имаа најдобар пакет, понекогаш не остваруваа победи иако требаа, а во вториот дел од сезоната доминираа мерцедес.

Во врска со грешките на четирикратниот првак Себастијан Фетел, Жан изјави.

сите имаме емоции и тешко е да се суди, но мора да се сфати дека во борба се двајца шампиони. секогаш ќе бидам претпазлив пред да судам и критикувам некого затоа што тоа е тшека работа.

формула 1 креира посебна емоција, понекогаш и контроверзија, но таков е овој спорт, тоа е дел од играта – заврши тод.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.