Артем Маркелов смета дека неговиот прв Формула 1 бил одлично искуство за него откако мина 108 кругови на Хунгароринг за време на вториот ден кој го доби од . Повеќекратниот победник на Формула 2 трки сезонава и лани доби можност да го вози болидот со кој нико Хулкенберг го одработи првиот тест ден.

23-годишникот призна дека морал да работи на адаптација на потисната сила и сопирањето затоа што тоа било главна разлика помеѓу болидот кој го вози и РС18 на Рено.

Беше одлично искуство да се вози рено РС18 болид за прв пат и сакам да им се заблагодарам на сите во екипата за можноста која ми ја дадоа. Почнавме да работиме на балансот, а потоа и проценка на различните видови на гуми влучително и хиперсофт попладнето.

Потисната сила и зоната на кочење беше различно од тоа што сум навикнат, но навистина уживав и беше многу интересно исксутво затоа што беше прво такво за мене. Почнав да ја градаб самодовербата како што одминуваше денот и искусував се побрз болид секој пат кога почнував круг – изјави задоволниот Маркелов.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.