Ленс Строл и Вилијамс имаат тешка 2018 година, но сеуште може да бидат наградени за напорната работа, особено откако на Монца стигнаа до првиот двоен пласман во поени. На квалификациите во Италија, канаѓанецот за прв пат успеа својот болид да го донесе до поени, а на трката финишираше на 10то место, истото од ко стартуваше.

Сергеј Сироткин, пак, заврши 11ти, но поради дисквалификацијата на Роман Гросан, се стекна со 10то мест, а неговиот колега наместо поен, освои два.

Ова е прв пласман во двојни поени за Вилијамс од Малезија во 2017 година каде Строл и Маса финишираа на 8мо односно 9то место.

Веќе долго време размислувм за оваа трка, знаев дека ќе биде многу тешко со оглед на перформансите на болидот, но сметав на Монца и си реов дека можам да бидам одличне таму затоа што потенцијал постои.

И навистна успеавме во тоа викендов. Бевме супер на квалификации, дојдовме до добар слипстрим, кругот беше чист и добар, а на трка бевме мирни и не правевме грешки – појасни Стро.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.