Строл: Болидот не ме послуша

183

Домашната трка за Ленс Строл заврши по сами 5 поминати кривини затоа што неговиот болид не ги послуша неговите наредби и следуваше силен судар со Брендон Хартли од торо Росо.

Канаѓанецот како по обичај одлично стартуваше, превзеде неколку позиции, а дури мина и крај Фернандо Алонсо од Мекларен. Возејќи паралелно со Хартли помеѓу 5от и 6от свиок, Вилијамсот напланирано сврте во лево и го избутка СТР13 болидот на Брендон право ѕидот крај патеката. Хартли отскокна од оградата и следа директно во Строл.

Добро сум. Имав добар старт и превземав неколку позиции, но излизгав во Брендон во 5та кривиниа. Болидот едноставно не ме слушаше. Се обидов да го кроегирам движењето но немаше доволно простор за двајцата нас. Кога го кроегирав движењето се допревме и одите во ѕидот.

Дефинитивно далеку од идеална трка, но тоа е тркањето – објасни Ленс во својата изјава за BBC Radio 5.


Строл: Болидот не ме послуша

2 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>