Скај Нов Зеланд, телевизијата која ги имаше правата за платен Формула 1 пренос, ќе ги загуби истите според New Zealand Herald. Весниот пренесува дека Скај не наддавале и не биле заинтересирани за правата од 2019 година, но потоа беше откриено всушност дека нивната понуда не била доволно конкурентна за да ги задржат телевисиските права за таа земја.

Скај ќе го пренесува остатокот од оваа тркачка сезона, но се дознава дека нивниот рејтинг и гледаност забележале голем пад по стартот на европскиот дел од сезоната проади тоа што времињата за почеток на трките биле поместени за еден час. Многу од Формула 1 фановите во Нов Зеланд почнале да ја користат безплатната опција коај дава можност за преглед на најинтересниет моменти од трките преку Фејсбук.

Европските трки сезонава почнуваат еден час подоцна, што значи дека во Нов Зеланд се прикажуваат во 1 час по полноќ во Понеделник, додека во САД истите преноси се случуваат во 7 часот попладне. Сеуште не се знае дека следната година Либерти ќе им даде можност на жителите на Нов Зеланд да ја користат F1TV  или пак ќе продолжи со класичните платени прености на трките.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.