Сингапур, Т1: Ред Бул најбрзи на првата сесија

237

Двата болиди на Ред Бул се најдоа на чело на поредокот по првите 90 минути во Сингапур на Марина Беј. Даниел Рикардо имаше најбрзо време и беше за само 2 десетинки побрз од својот колега Макс Верстапен, додека трето време со речиси 3 десетинки заостаток постави Себастијан Ветел. Второто Ферари возено од Кими Раиконен беше половина секунда зад Себ, и последен во иста секунда со водечкиот.

Изненадувачки 5ти беше Нико Хулкенберг со своето Рено кој имаше време повеќе од десетинка побрзо од она што го извози Луис Хамитлон. Седми беше Саинз и тој беше десетинка пред вториот Мерцедес возен од Валтери Ботас. Шарл Леклер и МАркус Еримсон имаа 9то односно 11то време, а последен во топ 10 беше Роман Гросжан.

Најмногу кругови на сеијата комплетираа Ленс Строл од Вилијамс и Брендон Хартли од Торо Росо, по 30, додека сударот во оградата го ограничи Стофел Вандорн на само 11 обиколки.


Booking.com

Сингапур, Т1: Ред Бул најбрзи на првата сесија

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>