Формула 2 возачот, Серџо Сете Камара, ќе биде тест и развоен возач на откако ќе стане дел од јуниорската програма на тимот од Вокинг.

20-годишниот бразилец беше партнер на Ландо Норис во Карлин, а следната сезона ќе биде негова замена откако Ландо е ангажиран како замена за Стофел Вандорн.

мој сон е еден ден да станам Формула 1 возач и би сакал да им се заблагодарам на Мекларен што ми дадоа ваква неверојатна можност. моја цел е да се интегрирам во екипата колку што можам повеќе, да слушам и учам со цел да се развијам како возач и да го поддржам мекларен – среќен е сете камара.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Серџо беше дел од јуниорската програма на Ред Бул во текот на своите две сезони во Европската Формула 3 серија со Мотопарк, кога имаше и тест со Торо Росо СТР11 во Силверстон. Се раздели со Ред Бул и напредуваше во Формула 2 серијата каде заврши на 12то место во својата дебитантска сезона. Во својата

воодушевени сме што можеме да му посакаме добредојде на серџо во мекларен и нашата младинска програма. го следниме неговиот напредок веќе некое време и вервуаме дека е ветувачки талент со огромен потенцијал. нетрпеливи сме да работиме на развој на неговите вештини и развој на целокупен возач. ќе го поддржиме во неговата кариера – објасни жил , спортскиот директор на мекларен.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.