Спортскиот шеф на Формула 1, Рос , смета дека финскиот возач Валтери , бил единствена лоша страна на шампионскиот оваа сезона.

“Сребрените“ ја одбранија двојната титула сезонава со што го задржаа рекордот да се единствен освојувач на титули во турбо хибридната ера и покрај силната конкуренција од годинава. Хамилтон својата титула ја освои во Мексико, додека Бразил беше трката по која и Мерцедес си го одбрани насловот.

единствен лоша страна беше валтери ботас, ако воопшто има таква во оваа тешка, но одлична сезона за мерцедес. валтери имаше можности за победа, но понекогаш поради несреќа, а понекогаш поради други околности, не можеше да дојде до максимален резултат за себе. резултатот беше онаков како и неговото возење кон крајот на сезоната – смета рос браун.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Со оваа титула, Мерцедес го повтори успехот од почетокот на минатата деценија на Скудерија Ферари, кога италијанците освоија 5 конструкторски титули по ред.

кога победувате толку многу и толку долго, лесно се паѓа во замка. падот е речиси неизбежен, но може да се избегне со константно подигнување н целта. само ферари во ерата на шумахер освои повеќе од 5 титули по ред, а јас имав чест да бидам технички директор во таа екипа која имаше 6 последователни наслови.

се сеќавам сека секоја година бевме свесни за следната, почнувавме од нула и бевме свесни колку бевме силни претходно, но тоа автоматски не значеше предност за нас уште пред да почне сезоната. во формула 1 развојот никогаш не смее да престане.

истото го прави и тимот предводен од тото волф, избегнуваат паника и ја зголемуваат целта кога сфаќаат дека мора да се совршени за да ги победат ферари – заврши браун.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.