Себастијан Фетел и Ферари мора да напредуваат и да најдат подобрувања со цел да имаат било каква шанса да ги поразат Мерцедес во година, смета Нико Розберг.

Фетел и Ферари водеа во пласманот во 2018 година до средината на сезоната, но неколку возачки грешки и пропусти во тимот му овозможија на Луис Хамилтон и Мерцедес да ја искористат ситуацијата и на крајот да освојат титули во двете конкуренции.

Розберг, кој го порази Хамилтон за титулата во 2016 година пред да се пензионира, смета дека италијанската екипа мора да избегне повторување на грешките од минатата сезона ако сака да стави крај на доминацијата на Мерцедес во хибридната ера.

Тој мора да се подобри и тимот мора да се подобри севкупно. Тие едноставно имаа премногу грешки минатата година, а требаше да победат.

Тие направија големи промени. Го променија Аривабене и го поставија Биното, значи направија промена на самиот врв.

Исто со Леклер, тоа може да биде многу, многу позитивна динамика, но може да има и негативен исход. Ќе биде возбудливо да се следи. Едноставно мора да направат чекор напред, но тие се способни. Ќе биде одлично да се следи сезоната – изјави Розберг.

Џенсон Батон ги потврди коментарите на Розберг, истакнувајќи дека пристигнувањето на Леклер би можело да го доведе Фетел во тешка одлука околу својата иднина.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.