Рикардо: “Право време“ за напуштање на Ред Бул

303

Формула 1 возачот кој ќе биде дел од Рено наредната сезона, Даниел Рикардо, вели дека е тажен што става крај на долгогодишната соработка со Ред Бул, но инсистира дека одлуката е донесена во вистински момент.

Рикардо е дел од Ред Бул од 2008 година, освојувајќи титули со Формула Рено 2.0 и британската Формула 3, пред гигантот за енергетски пијалоци да го донесе во Гранд При трките во 2011 година.

Привремен престој со ХРТ му овозможи да премине во Торо Росо, а потоа тој беше донесен во Ред Бул како замена за Марк Вебер, победувајќи на 7 трки досега со екипата.

Но иако се очекуваше тој да остане во Ред Бул и по оваа сезона, Рикардо го шокираше Ф1 светот и одлучи да премине во Рено по крајот на моменталниот договор.

Даниел имаше своја порака по социјалните мрежи каде го сподели своето мислење.


Рикардо: “Право време“ за напуштање на Ред Бул

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>