Ред Бул и Заубер парично казнети

411
   

Тимот на Ред Бул и Алфа Ромео Заубер се парично казнети по завршетокот на Големата награда на Британија поради тоа што во текот на трката ги прекршиле правилата кои важат во боксот.

На самата трка Кими Раиконен беше казнет со 10 секунди за предизвикување на сударот со Луис Хамилтон, а казна во вид на време за сударот со Серхио Перез доби и Пјер Гасли по што го загуби освоениот поен.

Ред Бул се казнети со 400 евра поради тоа што нивниот возач, Даниел Рикардо, возел пребрзо во боксот, Ограничувањето за Силверстон е 80 кмч, а Рикардо возел 83,8 кмч.

Поради небезбедно пуштање на патеката на Шарл Леклер, Заубер се казнети со 5.000 евра, но казната што си ја уништија трката е многу поголема за нив.


Ред Бул и Заубер парично казнети

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>