Џорд Расел добива се повеќе шанси за зголемување на Ф1 искуството но мора да ги одбие поради фокусирање кон Ф2 титулата.

Расел тестираше за Форс Индија и Мерцедес и му беше понудена шанса да тестира овој викенд во Италија.

Требаше да возам на првиот тренинг за Форс Индија овој викенд. Во овој тензичен момент мислам дека е потребно да се фокусирам на Ф2 титулата. Имав веќе еден тренинг со Форс Индија во Абу Даби минатата година и успеав да се вратам на пол позицијата и тогаш мислам дека не ми направи проблем. МОже да бидете презафатени со Ф1 и да ги заборавите приоритетите. Но Формула 2 ми е приоритет. Не знам дали ќе имам уште еден тренинг но мислам дека Мерцедес внимава на мене.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Има уште две трки во Ф2 со Русија и Абу Даби каде тој води со 22 поени предност.

Расел е резервен возач на Мерцедес кога нема обврски во Ф2.

Тоа е негова одлука. Тој мислеше дека првиот тренинг ќе му направи проблем во Ф1. Мсилам дека не треба да се вознемирува и треба да се концентрира на моменталната работа што му е Ф2.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.