Кими смета дека гужвата го чинела пол позиција

289

Кими Раиконен смета дека премногу болиди на патеката го чинеле удобна пол позиција во Унгарија, откако неговото Ферари се покажало одлично по влажните услови.

Раиконен беше на прво место до последните кругови, кога дуото на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас, успеаја да го симнат на трето место. Кими тврди дека се доближил до болид на Хаас и тоа ги уништило неговите шанси за подобрување со нови пневматици.

Немав среќа. Променив на нови пневматици, немаше многу грип, но се доближив до Хаас и со сета вода наоколу, беше многу тешко да се гледа и да се подобри кругот.

Дефинитивно постоеше шанса во вакви услови да стигнам до пол позиција, но тоа не се случи.

Со користени пневматици, кругот беше добар. Имаше неколку места каде што можев да се подобрам, променивме на нови пневматици, малку се исуши патеката и грипот веднаш се врати значително.Но, немав вистинска шанса за нов брз круг поради позицијата во која бев.

Имавме брзина денес да бидеме на пол позиција и бев пријатно изненаден колку добро се однесуваше болидот на влажна патека. Тоа дефинитивно не ни беше силна страна, така што ова е одлично. Одлично е што имаме болид кој може да се вози во услови на дожд – изјави Раиконен.


Кими смета дека гужвата го чинела пол позиција

1 Коментар

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>