Пирели: Изборот на екипите за Јапонија

164
   

Снабдувачот со гуми во Формула 1, италијански Пирели, за Јапонското Гранд При кое е на програмата следниот месец одбра да донесе бел медиум, жолт софт и црвен суперсофт.

Мекларен имаа најконзервативен избор, Вандорн и Алонсо си обезбедија за себе по дури 4 сетови медиум гуми, Мерцедес, Форс Индија, Вилијамс, како и Гасли, Гросжан и Леклер добија по 2 сета, додека сите останати имаат по само еден сет за себе.

Алонсо и Вандорн, заедно со Макс Верстапен ќе имаат на располагање по 5 сетови софт гуми, маркирани со жолта боја. Возачите на Ферари имаат на располагање по рекордно малку софт гуми, само по два сета по возач.

Но, италијанците натрупаа по 10 сетови суперсофт најмеки гуми за своите возачи, а Алонсо и Вандорн само по 4 сетови.


Пирели: Изборот на екипите за Јапонија

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>