Пирели: Изборот на екипите за Монако

186

Италијанскиот доставувач на пневматици во Формула 1, Пирели, се реши за трите најмеки компоненти за Големата награда на Монако нудејќи црвен суперсофт, виолетов ураосфт и најмекиот хиперсофт. Секако, најмеката компонента беше преферирана од страна на екипите.

Хамилтон, Магнусен, Ериксон и тандемот на Мекларен се единствени со по два сета суперсофт компонента, додека ситеостанати возачи ќе имаат на располагање само по еден сет.

Кај ултрасофтот, Ботас и Гросжан добија по 3 сетови, додека останатите возачи си обебедија 1 – 2 сетови од оваа компонента која е на средина од гамата за трката низ кнежевството.

Ред Бул, Вулијамс и Рено за своите возачи обезбедија по 11 сетови хиперсофт, останатиет возачо по 9 односно 10 сетови. Интересно, Мерцедес иам 9 хипоерсофтови, Скудерија сет повеќе.


Пирели: Изборот на екипите за Монако

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>