Пирели: Изборот на екипите за Италија

238

Доставувачот на гуми во Формула 1, италијански Пирели, го откри изборот на тимовите за втората трка по крајот на летната пауза, Големата награда на на легендарната Монца. Како и секогаш, најмеката понудена компонента е најпреферирана од страна на екипите.

Во однос на белите медиум гуми, сите возачи одбраа по еден или два сетови за тродневниот викенд во Ломбардија.

Макс Верстапен е рекордер со дури 5 сетови софт гуми, додека Себастијан Ветел од Ферари и Маркус Ериксон од Заубер побараа и добија само по еден сет.

Возачите на Форс Индија и Заубер се решија за дури по 10 сетови суперсофт гуми, додека Верстапен, Алонсо и Вандорн ќе имаат на располагање само по 7.


Пирели: Изборот на екипите за Италија

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>